Ekmek kadayıfı, mutfağımızın en bilindik tatlılarından biri olup, Afyonkarahisar yöresine ait bir tatlıdır. Yapılan hamurun arasına, fıstık veya ceviz konularak hazırlanır. Daha sonra üzerine şerbet dökülerek pişirilir. Genellikle üzerine kaymak veya dondurma konularak servis edilir.

Ekmek Kadayıfı İçin Gerekli Malzemeler:
1 çift kadayıf
1 kilo 250 gram şeker (6 su bardağı)
çeyrek limon

Ekmek Kadayıfı Tarifi (Ekmek Kadayıfının Hazırlanışı):
Ekmekler kendinden daha geniş bir tepsiye yerleştirilir. Üzerlerine bolca sıcak su konur ve ekmeklerin çapında bir kapakla örtülür. Yaklaşık 15-20 dakika yumuşaması için bırakılır. Sonra kapakla bastırılarak suyu iyice süzdürülür.

ekmek kadayıfıŞeker, dört bardak su ile ateşe konur, bir taşım kaynatılır, dörtte bir (çeyrek) limon sıkılır ve ateşten alınır. Bu şerbetten bir bardak kadar ayrılıp kaynamaya bırakılır; koyu pekmez rengine gelince şerbete katılır. Bu şurup ekmeklerin üzerine dökülür. Orta hararetli yaygın ateş üzerinde ya da fırında kenarlarından üzerlerine şerbet dökülerek ağdalaşıncaya kadar kaynatılır ve ardından ateşten alınır. Soğuyunca servis tabağına bütün olarak çevrilir, üzerine kaymak sürülerek servis edilir.

Afiyet Olsun.

Şerbete karamel katılmasının sebebi, tatlıya renk ve şeffaflık vermektir.

Benzer Başlıklar
0 809

0 511

0 369

Bir Yorum Yaz